Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPodatek od wartości dodanej (VAT) w Izraelu – krótki przegląd

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Bartosz Kniecicki | 2016-06-30 14:13:28
izrael, israel

Podatek od wartości dodanej wprowadzono w Izraelu 1 lipca 1976 na mocy „Ustawy o podatku od wartości dodanej”. Obecnie (od października 2015) wysokość tego podatku jest w zasadzie jednolita w odniesieniu do wszystkich towarów i usług, które podlegają obciążeniu podatkiem VAT, i wynosi 17% (wcześniej wysokość VAT wahała się w różnych okresach czasu od 8% do 18%). Towary i usługi, od których naliczany jest VAT w wysokości 0% to nieprzetworzone owoce i warzywa, towary i usługi eksportowane, statki morskie i powietrzne sprzedawane firmom zajmującym się transportem morskim lub lotniczym, międzynarodowy transport lotniczy i morski, wybrane usługi związane z turystyką przyjazdową, jeśli są opłacone w walucie obcej.

 

Poborem podatku VAT zajmuje się Izraelska Administracja Podatkowa, obsługująca także pobór podatku dochodowego i ceł. Podatek pobierany jest na etapie importu i na wszystkich etapach produkcji i sprzedaży od wartości sprzedaży dla kupującego, obejmującej także inne podatki (poza samym VAT-em). Od płaconego podatku VAT odliczana jest wartość podatku VAT nałożonego na etapie wcześniejszym na nakłady pośrednie, włącznie z inwestycjami.

Podatek VAT przy sprzedaży usług jest naliczany z chwilą otrzymania należności. Przy sprzedaży towarów podatek VAT jest naliczany wraz z chwilą wykonania transakcji (przekazania towaru), przy czym jeśli towar sprzedawany jest partiami, z chwilą przekazania każdej jego partii. W przypadku towarów importowanych podatek naliczany jest wraz z chwilą zwolnienia ich z magazynów celnych.

W styczniu 2012 Ministerstwo Finansów wprowadziło ułatwienia dla małych firm o obrocie do 1,95 mln ILS (ok. 0,4 mln €) rocznie, polegające na tym, że podatek VAT przy sprzedaży towarów jest przez nie naliczany z chwilą otrzymania należności, a nie – jak dotąd – z chwilą wykonania transakcji.

Rozliczanie podatku VAT z władzami podatkowymi następuje w praktyce raz w miesiącu lub raz na dwa miesiące, jeśli obroty firmy są mniejsze niż 1,5 mln ILS (0,3 mln €) rocznie. Firmy o obrotach przekraczających 2,5 mln ILS (0,5 mln €) są obowiązane do składania miesięcznych raportów VAT online. 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Długopisy Cosmo

Klasyczny i ekskluzywny jednocześnie – taki jest każdy długopis Cosmo. Dbałość o szczegóły estety...
Polska - ŻARY 2019-10-18 Dodał: Adam Burzyński Media i reklama Zobacz ofertę

Breloki reklamowe

Choć z wyglądu nieco niepozorne, oczywiście breloki reklamowe, są niezwykle funkcjonalnym akcesor...
Polska - ŻARY 2019-11-18 Dodał: Adam Burzyński Handel, Media i reklama Zobacz ofertę

Eastchem Ltd, supplier of chemical raw materials, Potassium carbonate K2CO3, Potassium sulphate K...

Firma Eastchem Sp. z o. o. powstała w 2004r. w Zawierciu, spółka Eastchem jest bezpośrednim impor...
Polska - Zawiercie (miasto) 2020-11-24 Dodał: Pozostałe wyroby chemiczne, Wyroby chemiczne w formach podstawowych, Przemysł chemiczny i kosmetyczny Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert