Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPartnerstwo

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Bartosz Kniecicki | 2017-07-06 12:52:31
izrael, spółki, prawo, podatki

W Izraelu są dwa rodzaje partnerstw - ogólne oraz z ograniczoną odpowiedzialnością. Zagraniczne firmy mogą też prowadzić działalność gospodarczą w postaci spółki obcej. Mogą także założyć joint venture.

Partnerstwo 

Partnerstwo ogólne zakłada, że każdy z partnerów jest odpowiedzialny za zobowiązania partnerstwa w sposób nieograniczony (zobowiązanie solidarne). Każdy partner może występować w imieniu partnerstwa i jego działania są wiążące dla pozostałych partnerów.

W ramach partnerstwa z ograniczoną odpowiedzialnością musi występować co najmniej jeden partner ogólny, który odpowiada za zobowiązania partnerstwa w sposób nieograniczony. Odpowiedzialność pozostałych partnerów jest ograniczona do wysokości ich wkładu finansowego, zgodnie z zapisami w umowie zawartej pomiędzy partnerami. Partnerzy, których odpowiedzialność jest ograniczona, nie mogą uczestniczyć w zarządzaniu partnerstwem oraz nie są uprawnieni do zaciągania zobowiązań w imieniu partnerstwa.

Koszt rejestracji w Rejestrze Partnerstw wynosi około 190 euro w przypadku partnerstwa ogólnego i około 510 euro w przypadku partnerstwa z ograniczoną odpowiedzialnością.

Podobnie jak w przypadku spółek, nie ma prawnych przeciwwskazań, aby w skład partnerstwa działającego w Izraelu wchodzili obcokrajowcy, z wyjątkiem ewentualnych ograniczeń związanych z wykonywaniem pewnych zawodów (takich jak prawnicze czy księgowe), gdzie kwalifikacje adekwatne do specyfiki izraelskiej i tutejszego prawodawstwa mogą być warunkiem uczestnictwa w partnerstwie.

Partnerstwa zagraniczne mogą działać w Izraelu po zarejestrowaniu w Rejestrze Partnerstw, który wymaga podania m.in. danych dotyczących partnerów i co najmniej jednego przedstawiciela partnerstwa, będącego izraelskim rezydentem, który jest upoważniony do odbierania korespondencji i dokumentacji w imieniu partnerstwa. Rejestracja partnerstwa zagranicznego przebiega w sposób podobny, jak partnerstwa izraelskiego.

 

Spółka obca 

 

W Izraelu działalność gospodarczą mogą prowadzić firmy zagranicznie w postaci spółki obcej. W celu zarejestrowania tego rodzaju spółki wymagane jest przedłożenie do Rejestru Przedsiębiorstw zalegalizowanych dokumentów założycielskich spółki. Chodzi o apostille lub poświadczenie konsulatu Izraela w państwie, w którym zarejestrowana jest spółka, wraz z ich notarialnie poświadczonym tłumaczeniem na język hebrajski.

Dodatkowo trzeba dostarczyć:

  • listy członków zarządu spółki i władz spółki
  • oraz dane osoby stale przebywającej w Izraelu, uprawnionej do odbioru w imieniu spółki pism sądowych i wszelkiej korespondencji
     

Niezbędne jest również przedłożenie umocowania dla osoby przebywającej stale w Izraelu, uprawnionej do reprezentowania spółki.

Opłata za rejestrację spółki obcej wynosi równowartość około 510 euro. Procedura jej rejestracji jest nieco dłuższa ze względu na konieczność zbadania przez Rejestratora Spółek dokumentów założycielskich spółki sporządzonych za granicą.

 

Joint venture 

 

W Izraelu istnieje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w formie joint venture. Termin ten jednak nie występuje bezpośrednio w izraelskim prawie. Taka forma działalności jest rozumiana jako przedsięwzięcie komercyjne, podjęte przez dwie lub więcej osoby prawne, które łączą swoje zasoby w celu realizacji wspólnej działalności biznesowej, bez ustanawiania odrębnej osoby prawnej, lecz na podstawie porozumienia o współpracy.

Przedsięwzięcia takie nie muszą być rejestrowane. Jednak w przypadku, gdy firmy chcą realizować wspólne przedsięwzięcie, mogą powołać joint venture w celu prowadzenia działalności w imieniu firm lub partnerstw zamierzających współpracować. Wówczas wymogi rejestracyjne będą takie same, jak dla spółki prywatnej z ograniczoną odpowiedzialnością lub partnerstwa.

Ze względu na fakt, iż rejestracja działalności gospodarczej w Izraelu przez podmioty z innych krajów wymaga złożenia wszystkich dokumentów w języku hebrajskim, a także uwierzytelnienia notarialnego, przy zakładaniu działalności zalecane jest korzystanie z usług izraelskiego biura prawnego.

Informacje nt. prowadzenia działalności gospodarczej w Izraelu znajdują się na stronie: www.investinisrael.gov.il.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pudełka kartonowe, kartony warszawa

Kartony i pudełka kartonowe W naszej ofercie to przede wszystkim produkty najwyżej jakości. Na...
Polska - WARSZAWA 2020-10-22 Dodał: Paweł Bednarski Handel Zobacz ofertę

Taśma z nadrukiem - Taśmy pakowe z nadrukiem - Hurt i Detal

Taśmy z nadrukiem dla Twojej firmy w ilościach hurtowych i detalicznych. Realizuje zamówienia w c...
Polska - WARSZAWA 2020-10-21 Dodał: Paweł Bednarski Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Usługi biura rachunkowego w Częstochowie

Biuro rachunkowe świadczy usługi na terenie Częstochowy i okolic. Pomagamy w zakładaniu działalno...
Polska - Częstochowa 2020-10-23 Dodał: Bartłomiej Kukuła Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert