Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPodwyżka płacy minimalnej – strajk powszechny odwołany

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2014-12-18 08:01:39
aktualności

Podpisano porozumienie o podniesieniu płacy minimalnej w gospodarce. Według uzgodnionego planu płaca minimalna wzrośnie w trzech kolejnych krokach do 5.000 ILS miesięcznie. W związku z osiągniętym porozumieniem odwołano pogotowie strajkowe i zapowiadany strajk powszechny w sektorze publicznym.

Przewodniczący ogólnoizraelskiej centrali związkowej „Histadrut”, Avi Nissenkorn, i prezes Stowarzyszenia Przemysłowców Izraela, Zvika Oren, podpisali porozumienie o podniesieniu płacy minimalnej w gospodarce. Według uzgodnionego planu płaca minimalna wzrośnie do 5.000 ILS miesięcznie (nieco ponad 1.000 €).

W związku z osiągniętym porozumieniem odwołano pogotowie strajkowe i zapowiadany strajk powszechny w sektorze publicznym.

Uzgodniono, że miesięczne wynagrodzenie minimalne dla zatrudnionych na pełnym etacie wzrośnie w trzech kolejnych etapach. Począwszy od 1 kwietnia 2015 wyniesie ono 4.650 ILS, cztery miesiące później, 1 sierpnia 2015 – 4.825 ILS, a od 1 stycznia 2017 – 5.000 ILS. Przyjęto także mechanizm wzrostu płacy minimalnej w przyszłości. Zgodnie z osiągniętym porozumieniem ustalono, iż wysokość płacy minimalnej będzie wynosiła 52% średniego wynagrodzenia w gospodarce, zamiast dotychczasowych 47,55%. Mechanizm ten wejdzie w życie po realizacji trzeciego etapu podwyżki płacy minimalnej.

Podpisane porozumienie wejdzie początkowo w życie tylko w sektorze prywatnym, lecz oczekuje się, że po ogłoszonych na 17 marca 2015 wyborach do izraelskiego parlamentu nowy minister gospodarki podpisze rozporządzenie rozszerzające przyjęte ustalenia także na pracowników sektora państwowego.

 

Źródło (3.12.2014):

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Tel Awiwie

na podstawie portalu Ynet www.ynet.co.il

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Szkolenia BHP Wrocław

Przeprowadzenie w przedsiębiorstwie szkoleń BHP, zarówno dla pracowników nowych, jak i tych z dłu...
Polska - Łódź 2021-06-18 Dodał: Firma Alerta Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Szkolenia BHP Kraków

Na każdym pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i zgodnych z wszelki...
Polska - Łódź 2021-06-18 Dodał: Firma Alerta Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Szkolenia BHP Katowice

Każdy pracodawca, zgodnie z Kodeksem Pracy, jest zobowiązany do zorganizowania wstępnych i okreso...
Polska - Łódź 2021-06-18 Dodał: Firma Alerta Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert