Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRok 2014 zakończy się w Izraelu deflacją

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-01-12 12:03:27
aktualności

Ostatnia, już trzecia z kolei, obniżka indeksu cen konsumenckich w listopadzie br. spowodowała, iż analitycy rynkowi zgodnie oceniają, że izraelska gospodarka zakończy mijający rok ujemną inflacją. Głównymi czynnikami, które doprowadziły do deflacji, są malejące ceny ropy naftowej na światowych rynkach oraz zwiększony poziom konkurencji na izraelskim rynku żywnościowym oraz na rynku łączności komórkowej.

Ostatnia, już trzecia z kolei, obniżka indeksu cen konsumenckich w listopadzie br. spowodowała, iż analitycy rynkowi zgodnie oceniają, że izraelska gospodarka zakończy mijający rok ujemną inflacją. Na pozór wydawałoby się, że jest to dobra wiadomość, szczególnie na tle trwających ciągle różnych form protestów przeciw nadmiernej drożyźnie, lecz na zjawisko to można i należy spojrzeć także inaczej, jako na świadectwo, iż gospodarka kraju nadal nie może wyrwać się z fazy stagnacji i wkroczyć na drogę szybszego rozwoju.

Pewien dodatni poziom inflacji uważany jest przez ekonomistów za niezbędny dla pobudzania rozwoju i tworzenia nowych miejsc pracy i dlatego rząd Izraela przyjął w swym planie budżetowym pożądany poziom realnej inflacji od 1% do 3%. W roku 2013 inflacja wyniosła 1,8%, a więc mieściła się prawie dokładnie w środku założonego pasma. W roku bieżącym nie tylko, że nie zmieści się ona wewnątrz pasma, lecz osiągnie nawet poziom poniżej zera.

Pomimo to rynek zachowuje nadal relatywny optymizm uznając, że póki deflacja postrzegana jest przez konsumentów jako zjawisko przejściowe, nie zmienią oni swych zachowań, gdyż pozwala ona na ilościowe zwiększenie środków finansowych w gospodarstwach domowych przeznaczanych na konsumpcję, co wpłynie na zwiększenie poziomu życia.

Uważa się także, że głównymi czynnikami, które doprowadziły do deflacji, są malejące dotąd i osiągające niespotykanie niski od lat poziom ceny ropy naftowej na światowych rynkach oraz zwiększony ostatnio poziom konkurencji na izraelskim rynku żywnościowym oraz na rynku łączności komórkowej.

 

Źródło (21.12.2014):

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Tel Awiwie

na podstawie portalu Ynet www.ynet.co.il   

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Szkolenia BHP Wrocław

Przeprowadzenie w przedsiębiorstwie szkoleń BHP, zarówno dla pracowników nowych, jak i tych z dłu...
Polska - Łódź 2021-06-18 Dodał: Firma Alerta Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Szkolenia BHP Kraków

Na każdym pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i zgodnych z wszelki...
Polska - Łódź 2021-06-18 Dodał: Firma Alerta Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Szkolenia BHP Katowice

Każdy pracodawca, zgodnie z Kodeksem Pracy, jest zobowiązany do zorganizowania wstępnych i okreso...
Polska - Łódź 2021-06-18 Dodał: Firma Alerta Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert