Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuUjemny wzrost izraelskiej gospodarki po raz pierwszy od pięciu lat

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2014-11-27 10:28:59
aktualności

W swym wstępnym oszacowaniu wzrostu PKB w III kwartale br. Centralny Urząd Statystyczny poinformował, że izraelska gospodarka zanotowała w miesiącach lipiec-wrzesień ujemny wzrost -0,4%. Poprzedni ujemny wzrost kwartalny wydarzył się w I kwartale 2009 i był związany z kryzysem finansowym w Stanach Zjednoczonych.

Jak poinformował izraelski Centralny Urząd Statystyczny (CUS) w swym pierwszym oszacowaniu wzrostu PKB w III kwartale br. izraelska gospodarka zanotowała w miesiącach lipiec-wrzesień ujemny wzrost -0,4%. Poprzedni ujemny wzrost kwartalny wydarzył się w I kwartale 2009 i był związany z kryzysem finansowym w Stanach Zjednoczonych.

Tym razem do powodów ujemnego wzrostu ekonomicznego zaliczyć należy operację wojskową w Strefie Gazy, spadek aktywności na rynku nieruchomości, spowolnienie w otwieraniu nowych i rozwoju istniejących firm oraz spadek zyskowności eksportu.

III kwartał br. był już drugim w kolejności, kiedy wystąpił ujemny wzrost PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca, gdyż już w II kwartale br. wzrost PKB wyniósł tylko 1,5%, podczas gdy tempo przyrostu naturalnego było większe.

Powyższe dane wskazują jednoznacznie na fakt, że izraelska gospodarka zmierza w kierunku stagnacji, z tym, że należy pamiętać, iż opublikowane przez CUS dane są tylko wstępnym szacunkiem i że dotyczą okresu, w którym zaszły w Izraelu nadzwyczajne wydarzenia w postaci wielotygodniowej operacji wojskowej, która z pewnością miała bezpośredni i pośredni negatywny wpływ na rozwój gospodarczy.

Już przed kilkoma tygodniami CUS poinformował, że przewidywany wzrost PKB w całym roku 2014 wyniesie zaledwie 2,2%, podczas gdy w ubiegłych latach wynosił 3,2% w roku 2013, 3,0% w roku 2012, 4,2% w roku 2011 i 5,8% w roku 2010.

 

Źródło (16.11.2014):

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Tel Awiwie

na podstawie portalu Ynet www.ynet.co.il

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Szkolenia BHP Wrocław

Przeprowadzenie w przedsiębiorstwie szkoleń BHP, zarówno dla pracowników nowych, jak i tych z dłu...
Polska - Łódź 2021-06-18 Dodał: Firma Alerta Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Szkolenia BHP Kraków

Na każdym pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i zgodnych z wszelki...
Polska - Łódź 2021-06-18 Dodał: Firma Alerta Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Szkolenia BHP Katowice

Każdy pracodawca, zgodnie z Kodeksem Pracy, jest zobowiązany do zorganizowania wstępnych i okreso...
Polska - Łódź 2021-06-18 Dodał: Firma Alerta Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert