Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCyberTech 2016

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Bartosz Kniecicki | 2016-02-02 13:59:47
aktualności

Aktualności

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji uczestniczył w konferencji CyberTech 2016, która odbyła się 26-27 stycznia 2016 roku w Tel Avivie. Konferencja była poświęcona tematyce cyberprzestrzeni oraz nowościami ze świata technologii przyszłości. Jest to największa w Izraelu i jedna z największych na świecie tego typu impreza. Paneliści uczestniczący w konferencji zostali ściśle wyselekcjonowani co zaowocowało obecnością wielu znanych osobistości oraz ekspertów z całego świata. Warto podkreślić, że w ceremonii otwarcia CyberTech uczestniczył Premier Izraela Benjamin Netanyahu, który wygłosił również mowę wstępną.

 

Podczas CyberTech można było posłuchać wypowiedzi oraz dyskusji wielu znamienitych gości między innymi: Ministra Spraw Zagranicznych Estonii Marina Kaljuranda, Ministra Nauki i Technologii Izraela Ofira Akunisa, Prezesa CyberArk Udi Mokady, Szefa Izraelskiego Biura Cybernetycznego Dr. Eviatara Matanii, CEO Światowej Federacji Wymiany Walut Nandini Sukumara, Zastępcy sekretarza Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA Alejandro N. Mayorkasa, Sekretarza oraz Pierwszego Koordynator Cyber Problemów z USA Christophera Paintera i wielu innych. W panelach uczestniczyli między innymi przedstawiciele tak słynnych formacji, instytucji, firm jak: FBI, Mosad, Royal Bank of Canada, Samsung, Microsoft, Technion, IBM, NEC.

 

Konferencja odbywała się przez dwa dni, była podzielona na dwie sale panelowe. Warto wspomnieć, że podczas trwania konferencji odbywały się w tym samym budynku targi związane z cyberprzestrzenią, na których goście mogli nawiązać współprace oraz poznać nowinki techniczne. Na targach prezentowało swoje osiągnięcia ponad 150 start-upów.

Sesje panelowe poruszały tematykę m.in.: cyberprzestrzeni, przyszłych zagrożeń w sieci, rozwoju militarnego, bezpieczeństwa energetycznego, wodnego, transportowego… (ataki hakerskie), bezpieczeństwa danych, wywiadu elektronicznego itd.

 

Zakończenie konferencji zwieńczyły pokazy działań hakerów (działających dla rządu) z USA, Indii i Izraela pokazujący publiczności jak wrażliwi jesteśmy na tego typu działania.

Na rozpoczęcie CyberTech 2016 Premier podczas przemówienia podkreślił jak ważna, jest dla bezpieczeństwa kraju i całego świata skuteczna walka z cyberprzestępczością. Zaznaczył jakie skutki niesie ze sobą złamanie zabezpieczeń na rządowych serwerach, włamania na konta bankowe czy zakłócenia pracy w elektrowniach. Według Premiera wojny przyszłości będą najpierw toczyć się w wirtualnym świecie, a dopiero potem w konwencjonalny sposób. Zakomunikował obecnym na sali, że Izrael będzie prowadził szeroko zakrojone działania na rzecz rozwoju skutecznych środków do walki z przestępcami internetowymi.

Najciekawsze tematy, jakie zostały poruszone na konferencji to:

Podczas pierwszego panelu na temat wyzwań i wizji w cyber śledztwach przedstawiono jakie zagrożenia czyhają na użytkowników Internetu oraz jak wielkim zagrożeniem są tego typu ataki dla całych państw (np.: cyberatak na elektrownie atomową na Ukrainie). Przedstawiciele FBI, Izraelskiej Policji (oddział cyberprzestępczości), Gartner, Deloitte, dyskutowali nad przyszłymi i obecnymi sposobami walki z tego typu przestępstwami. Dyskusja była bardzo ciekawa, przedstawiciele USA prezentowali najnowocześniejsze sposoby wykrywania tego typu przestępstw (skan siatkówki oka, rysy twarzy złapane przez kamerę itd.) oraz próbowali udowodnić ich niezawodność, podczas gdy inni uczestnicy panelu przedstawili kontrargumenty oraz możliwość sfałszowania dowodu przez uzdolnionych hakerów i skierowania oskarżenia na niewinną osobę. Podczas dyskusji wysuwały się wizje ulepszeń w sposobie walki z tego typu przestępstwami.

 

Drugim panelem, było cyberbezpieczeństwo dla telefonów mobilnych i systemów telekomunikacyjnych. Dyskusja udowodniła słuchaczom, że telefony komórkowe są źle zabezpieczone przed tego typu atakami. Haker z łatwością jest w stanie dostać się do każdego telefonu dowolnej marki (dla najlepiej zabezpieczonego firmowo telefonu to obecnie około 15 min (zdalnie) i 10-30 sekund, jeśli dostanie się w niepowołane ręce). Podczas dyskusji poruszono tematy braku należytych zabezpieczeń. Publiczność dowiedziała się, że m.in. służby wielu państw wywierają naciski na firmy produkujące oprogramowanie do telefonów (i nie tylko) w celu minimalizacji zabezpieczeń, tłumacząc to oszczędnością czasu i środków przy przechodzeniu przez firewall urządzeń osób podejrzanych o przestępstwo.

 

Ciekawie przedstawił przyszłość swojej firmy przedstawiciel Rafael Advanced Defense Systems. Twórcy Iron Dome zademonstrowali swój najnowszy software do tarczy oraz pokazali film z nagraniem pokazującym skuteczność systemu (zestrzelenie 15 rakiet wystrzelonych w tym samym czasie). Przedstawiciel firmy pokazał, nad czym obecnie firma pracuję w związku z walką cybernetyczną, m.in.: wabiki przeciw rakietowe osłaniające samolot, systemy laserowe zamontowane w samolocie paraliżujące swoją wiązką obronę przeciwlotniczą przeciwnika, system wirtualnego klonowania samolotu zakłócający radary i systemu przeciwnika (systemy wykrywania widzą powielony samolot).

 

W panelu poświęconym rozwiązaniom cybernetycznym Gen. Andre Lourenco Eiras z Brazylijskiego Biura Obrony Cybernetycznej przedstawił sposoby obrony przed tego typu atakami zastosowane przed Mistrzostwami Świata w piłce nożnej w 2014 oraz sposób, w jaki będą zabezpieczone Igrzyska Olimpijskie odbywające się w Brazylii w 2016 roku. Generał przedstawił, szeroki plan obrony przed atakami na strategiczne strefy podczas igrzysk (elektrownie, stadiony, komunikacja itd.) zaznaczając, że system musi być niezawodny, ponieważ w razie udanego ataku, (np.: odcięcie prądu) panika mogłaby spowodować tysiące ofiar śmiertelnych. Brazylia oprócz własnych sił zajmujących się obronną przed cyber atakami, będzie korzystała z pomocy izraelskich specjalistów oraz oddziałów z całego świata.

 

Na koniec konferencji zostali zaproszeni specjalni goście, którzy nie byli przedstawieni w oryginalnym programie konferencji. Przedstawiciele z Indii, USA i Izraela byli specjalistami od hakowania sieci pracującymi dla rządów swoich państw. Najciekawszymi pokazami były: przedstawienie złamania zabezpieczeń komórki (komórka była wybrana losowo od chętnego uczestnika z widowni) oraz zademonstrowanie działania prostego wirusa, który zakłócał działania komputera (napisanie prostego wirusa oraz jego przetestowanie zajmuje ok. 8 godz).

 

 

 

Źródło (02.02.2016): Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Tel Awiwie