Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNajnowsze postępy ekonomiczne Izraela

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Bartosz Kniecicki | 2017-05-17 11:42:00
aktualności


Model transportu w izraelskim handlu

Nowy raport Centralnego Biura Statystycznego przedstawia procentowe wykorzystanie środków transportu w imporcie i eksporcie towarów. Według raportu, eksport do Izraela odbywa się głównie drogą morską (62,3%), natomiast reszta towarów jest dostarczana drogą lotniczą.

Import drogą lotniczą to głównie diamenty i kamienie szlachetne, a także komponenty elektroniczne, podczas gdy import drogą morską obejmuję głównie paliwa i oleje, pojazdy oraz części mechaniczne. Eksport drogą morską obejmuję m.in.: produkty chemiczne, maszyny i sprzęt komputerowy. Eksport drogą morską odbywa się głównie do Chin, Turcji i USA. Eksport drogą lotniczą odbywa się głównie do: USA, Belgii, Chin i Niemiec. Należy zauważyć, że dane dotyczące wymiany drogą lotniczą są nieprecyzyjne z powodu eksportu i importu szlifowanych i nieszlifowanych diamentów (Izrael jest jednym z największych importerów i eksporterów tego surowca).

 

Stabilne bezrobocie w 1 kwartale roku 2016

Według Centralnego Urzędu Statystycznego, bezrobocie w pierwszym kwartale roku 2016 utrzymało się na poziomie 5.3%.
Dane są zgodne z prognozami BOI i Ministerstwa Finansów oraz potwierdzają opinie zagranicznych instytucji, które przewidują stabilność w kwestii zatrudnienia w 2016 roku.
Zmiana ratingu Izraela na A z pozytywną perspektywą

Firma Fitch zrewidowała rating Izraela po raz pierwszy od 2008 roku. Rating uległ poprawie z A ze stabilną prognozą do A z pozytywną prognozą. Nowelizacja została wprowadzona ze względu na poprawę kilku wskaźników ekonomicznych, wśród których są: spadek relacji długu do PKB, poprawa zewnętrznej pozycji kredytowej netto, wzrost obrotów bieżących oraz wzrost rezerw w banku centralnym Izraela. Izrael zyskał również dzięki odporności (w dłuższym przedziale czasowym) na problemy i okresowe konflikty polityczne. Raport podkreśla niestabilność geopolityczną oraz problemy z polityką wewnętrzną Izraela jako punkty, które mogą w przyszłości niekorzystnie wpłynąć na rating.

 

Budżet i wpływy w kwietniu 2016 

Według Ministerstwa Finansów, wydajność poboru podatków wzrosła o 3,1% w kwietniu 2016 roku, w porównaniu do analogicznego okresu w 2015. Łączny deficyt w okresie 12 miesięcy (licząc od maja 2015) wyniósł 2,2% PKB (900 mln NIS). Wydatki rządowe w kwietniu 2016 roku wzrosły w porównaniu do roku ubiegłego, jednak wzrost był planowany w budżecie i miał wynieść 11%.

 

Główne stopy procentowe pozostają na poziomie 0.1%

Bank Centralny Izraela (BOI) postanowił nie zmieniać stóp procentowych i pozostawić je na poziomie 0.1%.

Pozostawienie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, jest zgodne z oczekiwaniami na rok 2016. Bank prowadzi politykę zmian ostrożnie, ponieważ dostrzega ryzyko wzrostu inflacji. Wzrost wartości szekla w stosunku do USD oraz zmniejszenie CPI (wskaźniki cen towarów i usług) również przyczynił się do decyzji o pozostawieniu wartości na tak niskim poziomie.

 

 

 

Źródło (20.05.2016): Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Tel Awiwie na podstawie European Union- Delegation to the State of Israel

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

kredyty hipoteczne i mieszkaniowe

Najtańsze kredyty hipoteczne i mieszkaniowe w Tarnowie i okolicy z darmową pomocą doradcy finanso...
Polska - Tarnów 2021-06-02 Dodał: darek tarnowski Usługi finansowe Zobacz ofertę

Natural Products

Manufacture of Natural Food Products - KLUSKA We focus our activity on the traditional manual ...
Polska - Rumia 2021-05-29 Dodał: Anna Stefańska Handel, Pozostałe branże, Przetwórstwo spożywcze Zobacz ofertę

Owijarka do palet - automatyczna i niezawodna

Owijarka do palet o bardzo dobrych parametrach technicznych. Niezawodna w użytkowaniu. Owijarka d...
Polska - WARSZAWA 2021-05-25 Dodał: Paweł Bednarski Handel Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert