Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKonferencja Intelligence & Special Forces

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Bartosz Kniecicki | 2016-08-05 10:45:51
aktualności


Wydział Promocji Handlu i Inwestycji uczestniczył w konferencji Intelligence & Special Forces organizowanej przez Israel Defense, która odbyła się 19.07.2016 w Tel Avivie. Konferencja była poświęcona szeroko pojętej tematyce bezpieczeństwa (publiczne, międzynarodowe, cybernetyczne, cywilizacyjne itd.). Paneliści szczególnie skupili się na kwestii obecnego kryzysu imigracyjnego w Syrii oraz związanych z tym problemów dla Izraela i jego sąsiadów np. szczególnie dotkniętej tym problemem Jordanii.

 

Na konferencji zaprezentowano również najnowszy sprzęt przeznaczony dla jednostek specjalnych i wywiadowczych.

W konferencji uczestniczyli m.in.: Minister Wywiadu i Energii Atomowej Yisrael Katz, przewodniczący projektu dot. wywiadu i bezpieczeństwa wewnętrznego w IAI (Israel Aerospace Industries) Amnon Sofrin, były dowódca Mosadu Haim Tomer, Eytan Ben David Dyrektor Narodowego Biura Antyterrorystycznego Izraela, Ambasador UE w Izraelu Lars Faaborg Andersen, były dowódca IDF Brig. Gen. Gal Hirsch oraz wielu innych.

Jednodniowa konferencja była podzielona na panele dyskusyjne oraz wystawę najnowocześniejszego sprzętu przeznaczonego dla wojsk specjalnych, wywiadu oraz rekonesansu.

 

Sesje panelowe poruszały tematykę m.in.: Wyzwań regionalnych: bezpieczeństwo na Bliskim Wschodzie m.in.: Iran, terroryzm, ISIS i Al.-Kaida. Zagrożenia: ataki i wywiad cybernetyczny. Krajobraz europejski: imigracja i terroryzm, islamscy ekstremiści, ochrona wartości demokratycznych wobec cyberterroryzmu i potrzeb społecznych.

 

Najciekawsze tematy i dyskusje na konferencji dotyczyły:

- Problemu imigracyjnego w Jordanii- szeroko przedstawiono problem nadmiaru uchodźców w kraju. Jordania boryka się z problemami finansowymi (25% procent budżetu kraju jest przeznaczane na problemy związane z kryzysem uchodźców), szczególnie uciążliwy jest niedobór wody pitnej i wysokie koszty jej zakupu. W obecnej chwili w Jordanii jest ponad 635 tys. uchodźców, a codziennie przybywa około 100 nowych.

Problem ataków terrorystycznych w Europie- paneliści widzieli rozwiązanie tego problemu w wypracowaniu wspólnego stanowiska i sposobu walki. Wszyscy uczestnicy panelu zgadzali się w jednej kwestii odnoszącej się do walki z terroryzmem- na każdy atak musi przypadać stosowna odpowiedź, kontynuowana aż do zakończenia konfliktu (zniwelowanie zagrożeń terrorystycznych do minimum).

 

Na konferencji poruszano jeszcze tematy:

- Aktualne wyzwania wywiadowcze Izraela.

- ISIS i globalny dżihad.

- Technologie w służbie wywiadowczej.

- Wywiad w nowej perspektywie.

- Wywiad w służbach specjalnych i antyterrorystycznych.

- Wywiad w erze dynamicznych zmian.

 

Oprócz konferencji przedstawiono nowinki technologiczne ze świata wywiadu i wojskowości. Można było zobaczyć m.in.:

- dwa najnowsze modele dronów bojowych.

- kamery szpiegowskie: jedna z kamer (z możliwością podsłuchu) była zaprojektowana na kształt muchy. Urządzenie wyglądało jak mucha, latało oraz było nie do odróżnienia od prawdziwego owada z odległości większej niż 1 m.

Pokazano również model kamery z mikrofonem w kształcie papugi (z użyciem naturalnego pierza).

- umundurowanie, pancerz oraz ekwipunek najnowszej generacji przeznaczony dla jednostek specjalnych i wywiadowczych.

- karabiny i pistolety wykonane z nowych mieszanek kompozytów.

- radary i inne urządzenia nasłuchowe przeznaczone do obserwacji i obrony terenu (systemy można było łączyć razem np.: radar przeznaczony do wykrywania ludzi połączony cyfrowo/radiowo z automatycznym działkiem lub wyrzutnią rakiet).

- Urządzenia i podzespoły przeznaczone do przechwytywania rozmów telefonicznych, e-maili, SMS-ów itd.