Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuIzraelski sektor żywności - przegląd

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Łukasz Chrzanowski | 2015-12-20 02:40:11
izrael, israel

Izraelski sektor żywności obejmuje szeroką gamę działalności wytwórczej i handlowej i jest jednym z ważniejszych sektorów izraelskiej gospodarki. Wielkość produkcji miejscowej i importu żywności do liczącego około 8 mln mieszkańców to nieco ponad 80 mld ILS (1 ILS ≈ 0,9 PLN) rocznie, przy czym wartość miejscowego rynku detalicznego jest szacowana na prawie 60 mld ILS.

Izraelski sektor żywności obejmuje szeroką gamę działalności wytwórczej i handlowej i jest jednym z ważniejszych sektorów izraelskiej gospodarki. Wielkość produkcji miejscowej i importu żywności do liczącego około 8 mln mieszkańców to nieco ponad 80 mld ILS (1 ILS ≈ 0,9 PLN) rocznie, przy czym wartość miejscowego rynku detalicznego jest szacowana na prawie 60 mld ILS.

Import żywności i napojów, włącznie z importem surowców i półproduktów, stanowi ważny czynnik w łańcuchu dostaw detalicznej branży spożywczej. Import obejmuje głównie: zboża, mięso i ryby, cukier, kakao oraz napoje alkoholowe. Eksport żywności z Izraela jest mniejszy niż import i obejmuje głównie: świeże warzywa i owoce, suszone owoce, konserwy, itp.

W Izraelu działa około 1700 firm zajmujących się produkcją żywności (część z nich zajmuje się także importem) oraz kilkuset importerów sprowadzających żywność i napoje oraz surowce i półprodukty do ich wytwarzania. Co roku na rynek spożywczy wprowadzanych jest około 3000 nowych produktów, a specyfiką izraelskiego rynku jest fakt, że 70% konsumentów preferuje zakup wyrobów z certyfikatem koszerności.

Obroty detalicznego handlu spożywczego w Izraelu w roku 2012 wyniosły 58-62 mld ILS, w porównaniu do 55-60 mld ILS rok wcześniej, przy czym znaczący udział we wzroście miały wyższe ceny żywności, które obecnie są o około 25% wyższe niż średnia krajów Unii Europejskiej. Na detalicznym rynku żywności dominującą rolę odgrywają wielkie sieci sprzedaży (super- i hipermarkety), wyłącznie o kapitale izraelskim, a dopełniają go osiedlowe sklepy spożywcze, minimarkety, sklepy mięsne, sklepy z żywnością organiczną oraz sieci tzw. convenience stores, głównie małe, całodobowe sklepy na stacjach benzynowych (Yellow – 220 sklepów, Menta – 150 i Sogood – 140), itp.

Ponad 30% rynku sprzedaży detalicznej to dwie wielkie, ogólnokrajowe sieci supermarketów: Shufersal (20% rynku) i Mega-Blue Square Coop (12%), posiadające łącznie ponad 450 wielkich sklepów, a obok nich szybko rosnąca tzw. „czwarta sieć” (25% rynku), obejmująca łańcuch mniejszych sieci, po kilkanaście do kilkudziesięciu sklepów każda, takich jak Ramy Levy, Victory, Machsaney Lahav, Super Dush, należące do różnych właścicieli, ale posiadające wspólny mechanizm zakupów hurtowych, co umożliwia im osiąganie lepszych warunków nabywania towarów. Stworzyły one także własną markę wyrobów o nazwie „Ha-Mutag” (mutag to po hebrajsku marka), dla której produkty wytwarza firma „Brand For You”. Poza nimi funkcjonują także niezależne małe sieci, liczące po kilka do kilkunastu sklepów każda, takie jak: Kol-Bo Hatzi-Hinam, Yainot Beitan, Tiv-Taam, Cost 365 i inne.

Znacząca część (44%) produkcji żywności w Izraelu skupiona jest w rękach pięciu potentatów, z których największy (Strauss) jest międzynarodowym koncernem o znaczącej obecności na wszystkich (poza Afryką) kontynentach, włącznie z takimi krajami, jak USA, Kanada, Meksyk, Brazylia, Rosja, Wielka Brytania, Chiny, Australia i Polska. Każda z niżej wymienionych grup posiada także oddziały bądź przedsiębiorstwa wytwarzające szeroki wachlarz słodyczy.

Strauss Group

49 HaSivim St., 4959504 Petach Tikva

www.strauss-group.com

Tnuva Group

Tzomet Glilot, POB 7007, 47100 Ramat HaSharon

www.tnuva.co.il

Osem Group

2 HaRimon St., 6082929 Shoham

www.osem.co.il

CBS Group

129 HaRav Kahanman St., 5155366 Bnei Brak

www.cbssales.co.il

Unilever Group

52 Julius Simon St, 3296279 Haifa

www.unilever.co.il