Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPrzemysł chemiczny w Izraelu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Łukasz Chrzanowski | 2015-12-20 12:23:32
izrael, israel

Szeroko pojęty sektor chemiczny izraelskiego przemysłu (tzn. obejmujący także branżę farmaceutyczną i petrochemiczną) wytwarza około 25% przemysłowego produktu krajowego i zatrudnia ponad 30 tysięcy pracowników. Jego roczna sprzedaż osiąga 30 mld $, z czego około 60% jest eksportowane za granicę. Niniejsze opracowanie obejmuje działające w Izraelu przedsiębiorstwa sektora chemicznego w węższym rozumieniu, bez przemysłu farmaceutycznego i petrochemicznego.

Szeroko pojęty sektor chemiczny izraelskiego przemysłu (tzn. obejmujący także branżę farmaceutyczną i petrochemiczną) wytwarza około 25% przemysłowego produktu krajowego i zatrudnia ponad 30 tysięcy pracowników. Jego roczna sprzedaż osiąga 30 mld $, z czego około 60% jest eksportowane za granicę. Niniejsze opracowanie obejmuje działające w Izraelu przedsiębiorstwa sektora chemicznego w węższym rozumieniu, bez przemysłu farmaceutycznego i petrochemicznego.

Izraelski przemysł chemiczny wytwarza surowce i materiały dla preparatów medycznych i weterynaryjnych, materiały antykorozyjne, azot, fosfaty, chlor, wodorotlenek sodu, żywice poliestrowe, nawozy sztuczne, środki ochrony roślin, dodatki aromatyczne, itp. Poza wydobywanymi z Morza Martwego fosfatami oraz związkami potasu, magnezu i bromu, prawie wszystkie inne surowce dla przemysłu chemicznego pochodzą w całości z importu.

Najważniejsze firmy izraelskiego przemysłu chemicznego to:

Dead Sea Works, spółka założona w roku 1952, mająca siedzibę w Sodomie nad Morzem Martwym, należąca obecnie do koncernu Israel Chemical Industries. Dead Sea Works to czwarty co do wielkości w świecie producent i dostawca produktów na bazie związków potasu. Wytwarza także chlorek magnezu, sole przemysłowe, środki odladzające dla lotnictwa, sole kąpielowe, sól jadalną oraz surowce dla przemysłu kosmetycznego. Spółka eksportuje swe wyroby do ponad 60 krajów na calym świecie. Spółką-córką Dead Sea Works jest:

Bromine Compounds, spółka założona w roku 1978, będąca największym na świecie (1/3 światowej produkcji) producentem i dostawcą produktów na bazie bromu dla rolnictwa i dla przemysłu spożywczego, farmaceutycznego, kosmetycznego, chemicznego, petrochemicznego i innych.

Makhteshim Agan Industries (MAI), spółka założona w roku 1945, mająca siedzibę w Tel Awiwie. MAI jest siódmym co do wielkości w świecie (5% rynku) producentem i dostawcą pestycydów (herbicydy, insektycydy, fungicydy). W roku 2011 China National Chemical Corporation nabyła 60% udziałów spółki. MAI posiada główne zakłady wytwórcze w Izraelu (Ramat Howaw, Beer Szewa, Aszdod) i Brazylii oraz mniejsze w Kolumbii, Hiszpanii, Grecji i Polsce (Makhteshim-Agan Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie). MAI posiada także największą w świecie sieć (43 firmy) dystrybucji pestycydów, obejmującą rynki na wszystkich kontynentach.

Haifa Chemicals, spółka założona w roku 1967, z siedzibą w Hajfie. Haifa Chemicals produkuje głównie nawozy sztuczne dla rolnictwa i związki chemiczne dla przemysłu spożywczego i jest światowym pionierem w dostawach azotanu potasu dostosowanego do różnych klimatów i rodzajów gleby. Wprowadzenie stworzonych przez Haifa Chemicals płynnych nawozów sztucznych i metod spryskiwania nimi liści zrewolucjonizowało technologie rolnicze. Spółka działa w skali światowej, posiada filie w 12 krajach na wszystkich kontynentach (Haifa North America, Haifa Mexico, Haifa South America, Haifa Australia, Haifa South Africa, Haifa Iberia, Haifa France, Haifa Italia, Haifa China, Haifa East Asia, Haifa North-West Europe, Haifa South-East Europe), a jej produkty sprzedawane są w ponad 100 krajach. Od roku 1989 Haifa Chemicals należy do amerykańskiej Trance Resource Inc. z grupy Trump.

Gat Fertilizers, spółka założona w roku 1985, mająca siedzibę w Kiriat Gat. Gat Fertilizers jest producentem płynnych i rozpuszczalnych nawozów sztucznych. Specjalnością firmy są łatwoprzyswajalne przez rośliny płynne nawozy sztuczne na bazie azotu, fosforu i potasu (nawozy NPK). Spółka Gat Fertilizers eksportuje swe wyroby do krajów w basenie Morza Śródziemnego, na Dalekim Wschodzie, w Ameryce Płd. i Afryce. Posiada także trzy własne duże zakłady wytwórcze w Hiszpanii (Gat Fertiliquidos SA, Gat Extremadura SA, Gat Almeria SA), zaopatrujące rynek hiszpański i portugalski.

Carmel Olefins, spółka założona w roku 1991, mająca siedzibę w Hajfie. Carmel Olefins produkuje w oparciu o własne technologie polietylen (nazwa handlowa Ipethene®) i polipropylen (nazwa handlowa Capilene®) uzyskiwane w procesie polimeryzacji olefin i będące podstawowym surowcem w przemyśle tworzyw sztucznych. 40% produkcji spółki jest przeznaczone na rynki europejskie (głównie Wlk. Brytania, Włochy, Holandia, Hiszpania, Portugalia i Grecja) oraz na rynek chiński i rosyjski.

Ostatnie odkrycia ogromnych złóż gazu ziemnego pod dnem Morza Śródziemnego u wybrzeży Izraela będą miały znaczny wpływ na całą gospodarkę izraelską, w tym także w niemałym stopniu na przemysł chemiczny, który – jak dotąd – opiera się głównie na surowcach pozyskiwanych z Morza Martwego. Odkrycia te umożliwiają tworzenie i wdrażanie nowych technologii, budowę zupełnie nowych gałęzi tego przemysłu i wykorzystanie gazu ziemnego nie tylko jako cennego surowca energetycznego. Izrael może wpisać się na listę liczących się w świecie producentów metanolu, amoniaku i innych produktów, które można uzyskać z gazu ziemnego przy wykorzystaniu technologii już istniejących i takich, które dopiero są i będą opracowywane w izraelskich laboratoriach i placówkach naukowych.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Usługi biura rachunkowego w Częstochowie

Biuro rachunkowe świadczy usługi na terenie Częstochowy i okolic. Pomagamy w zakładaniu działalno...
Polska - Częstochowa 2020-10-23 Dodał: Bartłomiej Kukuła Usługi finansowe Zobacz ofertę

Biuro rachunkowe Częstochowa

Biuro rachunkowe oferuje swoje usługi na terenie Częstochowy i okolic. Pomagamy w rozpoczęciu dzi...
Polska - Częstochowa 2020-10-23 Dodał: Bartłomiej Kukuła Usługi finansowe Zobacz ofertę

Biżuteria artystyczna

Jesteśmy pracownią jubilerską, w której tworzymy biżuterię artystyczną ręcznie malowaną. Wzory na...
Polska - CZĘSTOCHOWA 2020-10-23 Dodał: Marzena Królikowska-Kukuła Przemysł jubilerski Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert