Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPrzemysł zbrojeniowy Izraela

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Łukasz Chrzanowski | 2015-12-20 12:24:44
izrael, israel

Przemysł zbrojeniowy to jedna z ważniejszych gałęzi izraelskiego przemysłu, a wielkość izraelskiego eksportu zbrojeniowego plasuje ten kraj wśród sześciu największych światowych eksporterów broni, po zdecydowanych potentatach w tej branży: USA i Rosji i wraz z takimi potęgami gospodarczymi jak Wielka Brytania, Francja i Niemcy. Tak wysoka pozycja Izraela wynika przede wszystkim z innowacyjności izraelskiego przemysłu zbrojeniowego i wysokiego nasynia najnowszymi osiągnięciami technologicznymi i informatycznymi.

Przemysł zbrojeniowy to jedna z ważniejszych gałęzi izraelskiego przemysłu, a wielkość izraelskiego eksportu zbrojeniowego plasuje ten kraj wśród sześciu największych światowych eksporterów broni, po zdecydowanych potentatach w tej branży: USA i Rosji i wraz z takimi potęgami gospodarczymi jak Wielka Brytania, Francja i Niemcy. Tak wysoka pozycja Izraela wynika przede wszystkim z innowacyjności izraelskiego przemysłu zbrojeniowego i wysokiego nasynia najnowszymi osiągnięciami technologicznymi i informatycznymi.

RYS HISTORYCZNY

Zręby izraelskiego przemysłu zbrojeniowego datują się na lata 20. i 30. XX wieku, kiedy nie istniało jeszcze Państwo Izrael. Podziemne warsztaty i małe fabryczki zaczęły wytwarzać wtedy lekką broń na potrzeby żydowskich organizacji podziemnych stanowiących ochronę żydowskiej ludności przed narastającą wrogością ze strony arabskich mieszkańców Palestyny i walczących do 1948 roku (z przerwą w czasie II WŚ) o niepodległość z Brytyjczykami sprawującymi wówczas z ramienia Ligi Narodów mandat nad Palestyną, czyli obecnym Izraelem i Jordanią.

Po uzyskaniu przez Izrael niepodległości w maju 1948 fabryczki te zostały przejęte przez państwo i przekształcone w istniejący do dziś koncern Israel Military Industries (IMI). Wytwarzał on początkowo tylko lekką broń na potrzeby utworzonej na bazie organizacji podziemnych Armii Obrony Izraela. Najbardziej znanym w świecie ówczesnym (lata 60. XX w.) produktem IMI jest wykorzystywany do dziś przez różne organizacje i armie kilku państw pistolet maszynowy Uzi. Głównym dostawcą cięższej broni dla Izraela były w tym okresie Francja (w tym samoloty Mirage) oraz Wielka Brytania (czołgi Centurion) i USA (czołgi Sherman). Przełomem w dziejach izraelskiego przemysłu zbrojeniowego był rok 1967, kiedy to w wyniku Wojny Sześciodniowej Francja i szereg innych państw nałożyły embargo na dostawy broni do Izraela. Wydarzenie to stanowiło katalizator dla przyspieszonego rozwoju własnego przemysłu zbrojeniowego, potrafiącego zapewnić izraelskiej armii pełną gamę broni, z czołgami i samolotami włącznie.

KONCERNY I ZAKŁADY ZBROJENIOWE

Izraelski przemysł zbrojeniowy liczy ponad 300 podmiotów gospodarczych, od wielkich koncernów o znaczeniu globalnym, poprzez średnie i małe spółki, aż po najmniejsze, wytwarzające i projektujące specjalistyczne elementy uzbrojenia. Przemysł obronny zatrudnia ponad 50 tys. pracowników. Trzy największe koncerny zbrojeniowe Izraela stanowią własność państwa. Są to:

Israel Aerospace Industry (IAI), koncern z siedzibą przy Porcie Lotniczym im. Ben Guriona koło Tel Awiwu, założony w roku 1953. Roczny przychód koncernu to 3,5 mld $. IAI to jeden z największych na świecie producentów samolotów bezzałogowych i wytwórca pilotowanych samolotów bojowych i cywilnych, uzbrojenia dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych, satelitów obserwacyjnych, awioniki i systemów rozpoznawczych.

Israeli Military Industries (IMI), koncern z siedzibą w Ramat HaSzaron, założony w roku 1948. Roczny przychód koncernu to 1,8 mld $. IMI produkuje szeroki wachlarz broni palnej (od pistoletów, przez karabiny snajperskie, po karabiny maszynowe), amunicję do wszelkiego rodzaju uzbrojenia oraz wytwarza zaawansowane technologie militarne, włącznie z kosmicznymi (seria satelitów „Amos” i „Ofek”). W listopadzie 2013 rząd Izraela podjął decyzję o sprywatyzowaniu koncernu i pozostawieniu w rękach państwa tylko produkcji o strategicznym znaczeniu dla obronności kraju.

Rafael Advanced Defence Systems (Rafael), koncern z siedzibą w Hajfie, założony w roku 1958. Roczny przychód koncernu to 2 mld $. Rafael projektuje i wdraża zaawansowane technologie wojskowe oraz produkuje oparte o nie najnowocześniejsze rodzaje uzbrojenia. Wszystkie projekty opracowywane przez Rafael są utajnione.

W sektorze prywatnym zdecydowanie najważniejszą rolę odgrywa koncern Elbit:

Elbit Systems, spółka z siedzibą w Hajfie, założona w roku 1967. Roczny przychód spółki to 2,8 mld $. Elbit wytwarza elektronikę obronną i bezzałogowe samoloty bojowe i obserwacyjne. Posiada filie w wielu krajach, w tym we Francji, Włoszech, Rumunii, Wielkiej Brytanii, USA, Brazylii i Kolumbii.

Do grupy Elbit należą także niegdyś samodzielne spółki zbrojeniowe, takie jak:

Elisra Group, spółka z siedzibą w Holonie, założona w roku 1967. Zajmuje się projektowaniem i wytwarzaniem środków walki elektronicznej, bojowych systemów sterowania i kontroli, systemów gromadzenia informacji oraz ćwiczebnych systemów symulacyjnych.

Soltam Systems, spółka z siedzibą w Jokneam, założona w roku 1950. Soltam projektuje i wytwarza nowoczesne systemy artyleryjskie, moździerze i amunicję do tych rodzajów broni. Produkty Soltam służą w armiach ponad 60 krajów świata, w tym w USA i innych krajach NATO.

Tadiran (Tadiran Electronic Systems, Tadiran Spectralink, Tadiran Communications), grupa spółek wytwarzająca elektronikę wojskową, bezprzewodowe środki łączności dla samolotów załogowych i bezzałogowych, oraz systemy łączności HF i VHF dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

EKSPORT

70%-80% całej izraelskiej produkcji zbrojeniowej trafia na eksport, dzięki czemu zakłady przemyslu zbrojeniowego otrzymują duży napływ gotówki umożliwiający zwiększone nakłady na prace badawczo-rozwojowe, będące podstawą utrzymywania przez ten sektor swej światowej pozycji.

W roku 2012 wartość izraelskiego eksportu zbrojeniowego wyniosła 7,5 mld $, co stawia Izrael na piątym lub szóstym miejscu na liście największych eksporterów na świecie. Odbiorcami izraelskiej broni są kraje na wszystkich kontynentach, ale większość eksportu (ok. 4 mld $) trafia do krajów regionu Azji i Pacyfiku.

Najważniejsze produkty eksportowe to systemy radarowe, rakiety i środki obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (49% wartości eksportu), środki bojowe do walki na morzu (10%) oraz systemy satelitarne, systemy elektrooptyczne i obserwacyjne, systemy łączności, itp. Ważne miejsce w izraelskim eksporcie zbrojeniowym (3% wartości) zajmują zdalnie sterowane samoloty bezzałogowe i w tej dziedzinie Izrael zajmuje drugie miejsce w świecie (po USA) oferując dziesiątki modeli obserwacyjnych i bojowych.