Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSektor biomedyczny w Izraelu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Łukasz Chrzanowski | 2015-12-21 01:24:58
izrael, israel

Zgodnie z decyzją rządu chińskiego kraj ten kształci co roku 600 tysięcy programistów. Taka masa krytyczna powoduje, że Izrael może stracić swą relatywną przewagę w branży hi-tech, nawet jeśli przeciętny izraelski programista jest lepszy od swego chińskiego kolegi. Izraelska gospodarka nie może nie brać tego pod uwagę i w tej sytuacji Biuro Głównego Naukowca w Ministerstwie Przemysłu, Handlu i Zatrudnienia ogłosiło biotechnologię sektorem uprzywilejowanym i postanowiło powołać dla rozwoju branży biomed 4 duże fundusze, o budżecie rzędu 100 mln $ każdy, które mają rozpocząć działalność w roku 2011.

Zgodnie z decyzją rządu chińskiego kraj ten kształci co roku 600 tysięcy programistów. Taka masa krytyczna powoduje, że Izrael może stracić swą relatywną przewagę w branży hi-tech, nawet jeśli przeciętny izraelski programista jest lepszy od swego chińskiego kolegi. Izraelska gospodarka nie może nie brać tego pod uwagę i w tej sytuacji Biuro Głównego Naukowca w Ministerstwie Przemysłu, Handlu i Zatrudnienia ogłosiło biotechnologię sektorem uprzywilejowanym i postanowiło powołać dla rozwoju branży biomed 4 duże fundusze, o budżecie rzędu 100 mln $ każdy, które mają rozpocząć działalność w roku 2011. Fundusze te mają wesprzeć izraelską branżę biomedyczną i przekształcić ją w kolejną główną siłę napędową gospodarki. W stosunku do liczby mieszkańców Izrael już obecnie zajmuje drugie miejsce w świecie w ilości publikacji biomed w wiodących naukowych periodykach zajmujących się naukami przyrodniczymi, drugie miejsce (po USA) w ilości zarejestrowanych w USA patentów w zakresie biotechnologii i trzecie w ilości wyższych pracowników naukowych w tej dziedzinie.

Izraelska branża biomed składa się obecnie przede wszystkim z małych firm prowadzących badania naukowe i laboratoryjne, działających głównie według modelu licence agreement, co oznacza, że rozwijają one pomysł do etapu wstępnego prototypu i sprzedają go jednej z wielkich światowych firm farmaceutycznych w celu uruchomienia produkcji i sprzedaży na rynkach globalnych. Obecnie istnieje około 160 takich firm, z czego 45 zajmuje się rozwojem na etapie klinicznym a kolejne 45 na zaawansowanym etapie preklicznym. Zdaniem wielu specjalistów tej branży sytuacja ta ma ulec zmianie i przy odpowiednim wsparciu rządowym, głównie w zakresie tworzenia ram finansowania, Izrael może stać się „kolejną Szwajcarią przemysłu farmaceutycznego". Małe i rozdrobnione firmy będą łączyły się ze sobą, przekształcą się w większe spółki i same będą podejmowały działalność produkcyjną stworzonych i opracowanych przez siebie produktów farmaceutycznych.

Dla zapewnienia wysoko wykwalifikowanych kadr dla tej branży, podjęte zostały praktyczne kroki, poza trwającym już od lat kształceniem nowych specjalistów na cieszących się dużą renomą w świecie wydziałach nauk przyrodniczych izraelskich wyższych uczelni. Setki absolwentów tych wydziałów wyjechało na studia post-doktoranckie w instytutach badawczych Północnej Ameryki. Dla zachęcenia ich do powrotu i pracy w izraelskich placówkach badawczych i firmach produkcyjnych Ministerstwo Absorpcji i Imigracji stworzyło specjalne forum BioAbroad z centrum w Bostonie, stanowiące platformę dla wymiany informacji w tym zakresie i organizujące spotkania izraelskich pracodawców z naukowcami, potencjalnymi kandydatami do powrotu. Inną formą rozszerzania bazy kadrowej izraelskiej branży biotechnicznej są organizowane przez to samo ministerstwo targi informacji i zatrudnienia dla specjalistów z tej dziedziny spośród imigrantów przybywających do Izraela z całego świata.

Koordynacją badań naukowych w zakresie nauk przyrodniczych zajmuje się korporacja ILSI (Israel Life Science Industry), której misją jest rozwój badań oraz popieranie polityki i działań w zakresie nauk biomedycznych, biotechnologii i innowacyjnego sprzętu medycznego w Państwie Izrael. W skład ILSI wchodzą firmy zajmujące się tymi dziedzinami, uniwersytety i prywatne placówki badawcze, a także podmioty świadczące usługi na ich rzecz, takie jak grupy kapitałowe, biura prawnicze i księgowe oraz inkubatory technologiczne. Praktycznym celem ILSI jest stworzenie solidnej bazy informacji na temat i dla dla społeczności zajmującej się prowadzeniem badań naukowych i produkcją w zakresie medycyny, oraz udostępnianie tej informacji dla liderów politycznych, mediów, grup inwestycyjnych, funduszy kapitałowych, a także dla szerokiej publiczności w Izraelu. Informacja taka jest także poszukiwana przez potencjalnych inwestorów strategicznych na całym świecie.

 

O wadze biomedycyny w izraelskiej gospodarce świadczy także fakt wyodrębnienia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Tel Awiwie specjalnego indeksu branżowego poświęconego tej dziedzinie (obok już istniejących, takich jak hi-tech, nieruchomości, banki). Indeks ten reprezentuje zagregowane zmiany cen akcji spółek publicznych zajmujących się produkcją i rozwojem wyrobów branży nauk przyrodniczych, biotechnologii i medycyny, włącznie ze sprzętem medycznym.

Indeks Biomed został po raz pierwszy opublikowany na tel-awiwskiej giełdzie 2 marca 2010 roku i miał wtedy wartość 1116,1 punkta. Proporcjonalna waga akcji uczestniczących w tym indeksie jest aktualizowana codziennie odpowiednio do ich wartości rynkowej przed rozpoczęciem dnia handlowego. Wartość indeksu jest wyliczana i publikowana co 15 sekund przez giełdę w trakcie obrotu akcjami. Skład indeksu jest aktualizowany dwukrotnie w ciągu roku: 15 czerwca i 15 grudnia. Ostatnia znana wartość tego indeksu (5 stycznia 2011) wynosiła 969,1 punkta.

Wartość indeksu Biomed od chwili jego powstania

(w punktach)

 

W skład indeksu Biomed wchodzi 27 następujących spółek (kolejność według procentowego udziału w indeksie w dniu 5 stycznia 2011):

Protalix Biotherapeutics - firma biofarmaceutyczna mieszcząca się w Karmiel, produkująca i rozwijająca rekombinowane proteiny terapeutyczne oparte na stworzonym przez siebie systemie ekspresji protein ProCellExTM. Jest notowana także na giełdzie nowojorskiej. Udział w indeksie Biomed - 10,36%;

Kamada - firma biofarmaceutyczna mieszcząca się w Nes Cijona, produkująca i rozwijająca linię unikalnych produktów leczniczych opartych na technologii chromatograficznego rozdziału i oczyszczania białka. Udział w indeksie Biomed - 9,56%;

Prolor Biotech - firma biofarmaceutyczna mieszcząca się w Nes Cijona, produkująca i rozwijająca proteiny terapeutyczne wzbogacane za pomocą technologii CTP. Jest notowana także na giełdzie nowojorskiej. Udział w indeksie Biomed - 8,59%;

Given Imaging - firma produkująca sprzęt medyczny do wizualnego badania układu trawiennego (m.in. minikamery połykane w kapsułkach), mieszcząca się w Yokneam Elit. Udział w indeksie Biomed - 8,48%;

Evogene - firma mieszcząca się w Rechowot, rozwijająca nowoczesne metody uprawy roślin dla przemysłu rolnego i biotechnicznego (AgBio) przy zastosowaniu genomiki. Udział w indeksie Biomed - 8,13%;

Compugen - firma mieszcząca się w Tel Awiwie, stosująca najnowocześniejsze metody symulacji bioinformatycznej dla rozwoju produktów dla przemysłu farmaceutycznego i diagnostyki. Jest notowana także na giełdzie nowojorskiej. Udział w indeksie Biomed - 7,65%;

Clal Biotechnology - mieszcząca się w Tel Awiwie grupa finansowa inwestująca głównie w firmy branży biofarmaceutycznej, rozwijające innowacyjne technologie. Udział w indeksie Biomed - 5,98%;

BioLine RX - firma biofarmaceutyczna badawcza mieszcząca się w Jerozolimie, której celem jest rozwój produktów zaspokajających nierozwiązane jeszcze potrzeby medycyny i usprawniających istniejące metody terapeutyczne. Udział w indeksie Biomed - 5,17%.

Pozostałe firmy, których udział w indeksie Biomed nie przekracza 5%, to: Bio-Cell (biofarmaceutyka) - 4,46%; Mazor Robotics (robotyka chirurgiczna) - 3,29%; Shamir Optical (szkła kontaktowe) - 3,26%; Brainsway (środki leczenia chorób mózgu) - 2,52%; Aposense (farmaceutyka i obrazowanie molekularne) - 2,37%; Intec Pharma (biofarmaceutyka) - 2,30%; CanFite BioPharma (biofarmaceutyka) - 2,23%; D-Pharm (biofarmaceutyka) - 1,90%; D-Medical (biofarmaceutyka) - 1,83%; XTL Biopharmaceuticals (biofarmaceutyka) - 1,77%; BiondVax (biofarmaceutyka) - 1,77%; CollPlant (sprzęt medyczny) - 1,51%; Itamar Medical (sprzęt medyczny) - 1,38%; BioMedix (diagnostyka medyczna) - 1,25%; Medigus (sprzęt medyczny) - 1,01%; Hadasit Bio-Holdings (grupa inwestycyjna) - 0,97%; MCS (sprzęt medyczny) - 0,89%; Exalenz (sprzęt medyczny) - 0,74%; UltraShape (medycyna estetyczna) - 0,62%.

Według opinii specjalistów, stworzenie podwójnych ram finansowania branży biomed w postaci pieniędzy od drobnych inwestorów gromadzonych za pośrednictwem giełdy oraz funduszy tworzonych przez rząd ze źródeł publicznych i inwestowanych przez prywatne grupy kapitałowe, izraelskie i zagraniczne, przy jednoczesnym stałym rozwoju izraelskich kadr badawczych i produkcyjnych oraz wzbogacaniu platformy informacyjnej ILSI, stanowi solidne zaplecze finansowe i naukowe dla uczynia z Izraela kraju wiodącego w świecie w dziedzinie biomedycyny.

 

Źródło: na podstawie: Portalu ILSI, Portalu Ministerstwa Absorpcji i Imigracji, Portalu MacroManagement, Portalu HaYadan, Portalu Globes, Portalu TheMarker, Bizportalu, Portalu Giełdy Telawiwskiej.