Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuIzrael wejdzie do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Bartosz Kniecicki | 2017-07-06 12:47:23
izrael, chiny, gospodarka, bank

Premier Izraela Benjamin Netanjahu podpisał list z wnioskiem o przyjęcie jego kraju do powstającego z chińskiej inicjatywy Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) - poinformowało w kwietniu 2015 r. izraelskie MSZ.

AIIB ma zostać utworzony do końca roku. Jego siedziba będzie się znajdowała w Pekinie. Bank ma w zamyśle stwarzać bodźce dla wzrostu inwestycji na terenie Azji - w transporcie, energetyce, telekomunikacji i innych dziedzinach infrastruktury.

Gotowość członkostwa w banku zgłosiło ponad 40 krajów, m.in. Szwajcaria, Luksemburg, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Niemcy, Australia i Korea Południowa. Akcesu nie zgłosiły Japonia i USA.

Chiny ustaliły jako ostateczny termin zgłoszeń dla państw pragnących stać się członkami banku 31 marca.

Waszyngton, który uważa, że nowa instytucja jest niepotrzebna i politycznie szkodliwa, usiłował początkowo zniechęcić swoich sojuszników do wstępowania do AIIB. Zdaniem Waszyngtonu bank ten stałyby się rywalem Banku Światowego i Azjatyckiego Banku Rozwoju.

Amerykański minister finansów Jack Lew powiedział, że o ile AIIB będzie dopełnieniem istniejących już instytucji i jak długo będzie stosować najwyższe standardy zarządzania, Waszyngton zaakceptuje jego powstanie.

W oświadczeniu na stronie internetowej izraelskie MSZ podało, że członkostwo Izraela w AIIB będzie otwarte na możliwości włączenia izraelskich spółek do projektów infrastrukturalnych finansowanych przez nowy bank.

Izraelskie spółki w coraz większym stopniu zwracają się w stronę Azji, by wykorzystać azjatycki popyt na oferowaną przez nie technologię, a rząd Izraela wzywa do dywersyfikacji rynków eksportowych w odpowiedzi na rosnący w Europie antysemityzm i potencjalne sankcje handlowe.

Nowy bank planuje zainwestowanie 100 mld dolarów w infrastrukturalne projekty w krajach azjatyckich. Połowa kwoty na ten cel już została przewidziana w chińskim budżecie.

Władze Państwa Środka przekonują, że AIIB będzie raczej uzupełniał takie instytucje finansowe, jak Azjatycki Bank Rozwoju, którego głównymi udziałowcami są Japonia i Bank Światowy z wiodącą w nim rolą USA.

Jak pisał "Financial Times", AIIB to element szerszej strategii Chin polegającej na tworzeniu nowych instytucji finansowych i gospodarczych, które zwiększą międzynarodowe wpływy Pekinu. Obecnie między Chinami a USA trwa rywalizacja o to, kto w ciągu najbliższych dziesięcioleci będzie określał zasady gospodarcze i handlowe w Azji.

PAP