Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPolska może skorzystać z izraelskich rozwiązań innowacyjnych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Bartosz Kniecicki | 2016-10-10 10:29:02
izrael, pkb, bezrobocie, inflacja, gospodarka

Izrael jest liderem nowoczesnych technologii, a Polska może skorzystać z jego rozwiązań w dziedzinie innowacyjności - mówili uczestnicy polsko-izraelskiego seminarium zorganizowanego w październiku 2014 r. w Ministerstwie Gospodarki.

"Izrael należy do światowej czołówki w tworzeniu i zastosowaniu produkcji wysoko zaawansowanych technologii, zwłaszcza w obszarze informatyki, medycyny, obronności i telekomunikacji" - powiedziała PAP wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska. "W związku z tym w najwyższym stopniu jesteśmy zainteresowani współpracą z Izraelem w dziedzinie hi-tec i adaptacją tych osiągnięć w zakresie badań".

Zaznaczyła, że polsko-izraelska współpraca dobrze układa się w sektorze obronnym, a gałęzią, która budzi duże zainteresowanie, zwłaszcza izraelskich inwestorów, jest produkcja energii ze źródeł odnawialnych.

Podsekretarz stanu chciałaby, w ramach badań i rozwoju, szerszej współpracy w biotechnologii, nanotechnologii, biomedycynie, medycynie i technologiach środowiskowych. Odnosząc się do podpisanej umowy o współpracy w zakresie przemysłowych prac badawczo-rozwojowych Henclewska tłumaczyła, że dotyczy ona obszaru innowacji, współpracy między przedsiębiorcami polskimi i izraelskimi, jak również między badaczami i naukowcami. Jej zdaniem pomoże ona stronom prowadzić wspólne projekty.

"Chcemy umacniać i rozwijać tę współpracę i tworzyć warunki do współpracy na poziomach obu krajów. Chodzi głównie o promocję pewnych projektów; o kreowanie, stwarzanie pewnych warunków, o organizowanie spotkań, organizowanie misji, forów gospodarczych" - mówiła wiceminister.

System wspierania i wdrażania innowacyjnych rozwiązań dla przedsiębiorstw w Izraelu przedstawił podczas seminarium prof. Jehoszua Gleitman. Argumentował, że innowacja jest najistotniejszym czynnikiem wzrostu gospodarczego, wzmaga produkcyjność i konkurencję, przyczynia się też do tworzenia miejsc pracy.

Zwrócił jednak uwagę, że to nie rząd tworzy innowacje, a nowoczesne firmy. Dlatego - jego zdaniem - władze powinny zachęcać je do tego i ułatwiać prowadzenie działalności. "Władza powinna być obecna na samym początku, gdy nakłady na działalność są niskie, a ryzyko upadłości bardzo wysokie" - podkreślił.

Wicepremier Janusz Piechociński mówił, że Izrael od wielu lat jest strategicznym partnerem Polski. "Chcemy w maksymalnie efektywny sposób wykorzystać potencjał związany z kreatywnością i przedsiębiorczością naszych społeczeństw" - powiedział. "Mamy nadzieję, że wzajemna współpraca nabierze impetu" - zaznaczył.

Na zakończenie seminarium w obecności prezydentów Polski i Izraela - Bronisława Komorowskiego i Reuwena Riwlina - Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) i Izraelskie Centrum Przemysłowe ds. Badawczo-Rozwojowych MATIMOP podpisały memorandum o współpracy.

PAP