Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto rządzi krajem

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Bartosz Kniecicki | 2017-07-06 12:42:38
izrael, rząd, prezydent

Izrael jest republiką parlamentarną z prezydentem wybieranym na 7-letnią kadencję.

 

 

Władzą ustawodawczą jest parlament Izraela - Kneset. W jednoizbowym Knesecie zasiada 120 deputowanych, wybieranych na cztery lata. Zatwierdzone przez Kneset ustawy są podpisywane przez prezydenta, premiera i właściwego ministra. Obrady parlamentu odbywają się przez osiem miesięcy w roku na dwóch sesjach: wiosennej i jesiennej. W nadzwyczajnych wypadkach Kneset może zebrać się także w okresie przerwy. Kneset ma uprawnienia do odwołania ze stanowiska Prezydenta, a także do podjęcia decyzji o wcześniejszych wyborach.

Prezydent Izraela jest wybierany przez Kneset na 7-letnią kadencję. Nie ma prawa do reelekcji. Kandydatem może zostać każdy obywatel Izraela, mieszkający na terytorium tego państwa. Prezydent pełni przede wszystkim funkcje reprezentacyjne. Ponadto, podpisuje przyjęte przez Kneset ustawy oraz, za zgodą Knesetu, umowy międzynarodowe, nominuje kandydatów na najwyższe stanowiska państwowe (m.in. Prezesa Rady Ministrów) oraz posiada prawo do ogłaszania amnestii i zmniejszania wyroków. Prezydentem Izraela od lipca 2014 r. jest Reuven Rivlin.

 

 

Władzą wykonawczą jest Rada Ministrów, na której czele stoi premier. Na stanowisko premiera Prezydent nominuje przywódcę partii, która wygrała wybory do Knesetu. Jeżeli osoba ta nie uzyska wotum zaufania od parlamentu, Kneset zgłasza innego kandydata. Obecnie 33. premierem Izraela jest Benjamin Netenyahu, przywódca partii Likud. W Radzie Ministrów Izraela zasiada poza premierem, 22 ministrów oraz ośmiu wiceministrów.

 

 

Organem ustawodawczym jest jednoizbowy parlament (Knesset), złożony z 120 posłów wybieranych na czteroletnią kadencję.

Izrael nie ma konstytucji spisanej w formie jednego dokumentu. Jej rolę spełniają akty prawne tworzące blok konstytucyjny, w skład którego wchodzą:

  • Deklaracja Niepodległości Izraela z 1948 r.
  • Podstawowe Prawa o Parlamencie (Kneset) z 1958 r.
  • Ziemie Izraela z 1960 r.
  • Prezydent Państwa z 1964 r.