Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRóżnice kulturowe

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Bartosz Kniecicki | 2017-07-06 12:42:26
izrael, ludność, kultura

Izraelczycy są swobodni jeśli chodzi o strój i zachowanie, choć nieskromność jest źle widziana. Przesadna grzeczność budzi niesmak. Tydzień roboczy rozpoczynają w niedzielę, która jest w tym kraju dniem powszednim, a kończą w piątek w godzinach południowych.

Wśród Izraelczyków wszechobecny jest duch pionierski, wywodzący się jeszcze z pierwszych lat istnienia państwa. Kładą oni nacisk na zdrowy styl życia i ciężką pracę. Z drugiej strony wzniosłe zasady, obowiązujące niegdyś w kibucach, powoli zaczynają zanikać, ponieważ obecnie mieszka tam zaledwie ok. 3 proc. całego społeczeństwa.

Na przestrzeni ostatnich 20 lat u izraelskich nowobogackich można zaobserwować rosnące zamiłowanie do konsumpcyjnego stylu życia.

Chociaż większość mieszkańców uważa się za osoby świeckie, ich duchowe korzenie tkwią silnie w judaizmie, czego dowodem jest poszanowanie takich tradycji,jak obrzezanie i bar micwa. Żydowskie mniejszości religijne wywierają duży wpływ na życie wszystkich Żydów w Izraelu. Sądy religijne mają wyłączną jurysdykcję w kilku dziedzinach, m.in. w sprawach dotyczących małżeństwa i edukacji.

Obecnie prawie połowa mieszkańców Izraela to “sabrowie”, czyli Żydzi urodzeni już w niepodległym państwie Izraela. „Sabra” oznacza owoc - kolczastą gruszka o słodkim miąższu. Przy pierwszym spotkaniu mieszkańcy Izraela wydają się szorstcy, nieuprzejmi, apodyktyczni, nie znający słowa „proszę” i „przepraszam”. Jednak po bliższym poznaniu okazują się towarzyscy, spontaniczni, ciepli i wspaniałomyślni.

Większość instytucji pracuje od niedzieli do czwartku. Dniem wolnym od pracy jest sobota (szabat) i w większości instytucji także piątek. Godziny pracy biur są bardzo zróżnicowane, jednak standardowo czynne są one od godziny 9.00 do godziny 17.00 (część biur ma przerwę obiadową). Banki otwarte są w niedziele, wtorki i środy od 8.30 do 13.30, a we wtorki i czwartki od 8.30 do 13.30 i od 16.00 do 19.00. Natomiast w piątki banki są nieczynne. Według tych samych reguł pracują urzędy pocztowe. Sklepy otwarte są od wczesnych godzin porannych (sklepy spożywcze z reguły otwarte są od 6.00 rano) do późnych godzin wieczornych.

Wychodząc naprzeciw potrzebom osób odwiedzających Izrael, stworzono tu specjalne oddziały policji turystycznej, która pomaga rozwiązywać różnego typu problemy, z jakimi mogą się zetknąć turyści. Policjantów można znaleźć przy większych obiektach turystycznych i w miejscowościach często odwiedzanych przez turystów.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Szkolenia BHP Wrocław

Przeprowadzenie w przedsiębiorstwie szkoleń BHP, zarówno dla pracowników nowych, jak i tych z dłu...
Polska - Łódź 2021-06-18 Dodał: Firma Alerta Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Szkolenia BHP Kraków

Na każdym pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i zgodnych z wszelki...
Polska - Łódź 2021-06-18 Dodał: Firma Alerta Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Szkolenia BHP Katowice

Każdy pracodawca, zgodnie z Kodeksem Pracy, jest zobowiązany do zorganizowania wstępnych i okreso...
Polska - Łódź 2021-06-18 Dodał: Firma Alerta Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert