Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuIzrael kupi od USA 14 samolotów F-35

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-16 16:41:10
izrael, usa, wojsko, samoloty, f-35, handel

Izraelskie ministerstwo obrony poinformowało na początku 2015 roku o zakupie od USA kolejnych 14 myśliwców wielozadaniowych F-35 za ok. 3 mld dol. W 2010 roku władze państwa żydowskiego kupiły od USA 19 takich samolotów.

Pierwsze myśliwce z nowego zamówienia mają dotrzeć do Izraela pod koniec 2016 roku. Poinformowano także, że w ramach podpisanego kontraktu strona izraelska zastrzegła sobie możliwość zakupu w przyszłości kolejnych 17 F-35. Pozyskane od USA myśliwce mają zastąpić flotę samolotów F-16, na których do tej pory opierały się izraelskie siły powietrzne.

Na projektowanie i produkcję F-35, który odpowiadać ma specyfikacji Wspólnego Myśliwca Uderzeniowego (Joint Strike Fighter - JSF) dla USA i ich sojuszników, Amerykanie zamierzali przeznaczyć łącznie 396 mld dol. Oznacza to najkosztowniejsze jak dotąd przedsięwzięcie w dziejach światowego przemysłu zbrojeniowego. Jednak zdaniem sceptyków obsługujące uzbrojenie samolotu oprogramowanie jest nadal odległe od pełnej sprawności.

Lockheed Martin opracowuje trzy różne wersje F-35 dla sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych USA i jedenastu innych państw - poza Izraelem to: Wielka Brytania, Australia, Kanada, Dania, Norwegia, Włochy, Turcja, Holandia, Japonia oraz Korea Południowa. 

PAP