Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuJeśli chcesz pracować w Izraelu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Bartosz Kniecicki | 2017-07-06 12:48:42
izrael, praca, świadczenia socjalne, zawody

Izrael ma stosunkowo niskie bezrobocie, ale stosuje restrykcyjną politykę w zakresie zatrudnienia obywateli obcych. Na tutejszym rynku brakuje wyszkolonych rzemieślników.

 

 

Z jednej strony granice są otwarte dla nowych imigrantów deklarujących pochodzenie żydowskie, z drugiej w zdecydowany sposób ogranicza się nielegalne zatrudnienie i stosuje konsekwentną politykę deportacji nielegalnych imigrantów, w tym z Polski.

Aby pracować legalnie w Izraelu, jeszcze przed wyjazdem z Polski trzeba uzyskać wizę z pozwoleniem na pracę. Możliwość taka dotyczy tylko niektórych dziedzin gospodarki i niektórych posad, jest limitowana, a nabór prowadzony jest przez ograniczoną liczbę certyfikowanych firm. Sytuacja ta praktycznie zamyka możliwości przepływu siły roboczej.

Liczba Polaków pracujących na stałe w Izraelu jest stosunkowo niewielka. Według danych konsulatu RP, w Izraelu pracuje około 8 tys. osób z Polski. Są oni głównie zatrudniani jako pracownicy fizyczni.

Izraelski rynek pracy cierpi na brak wyszkolonych rzemieślników, więc polscy murarze, stolarze, malarze pokojowi lub spawacze bez trudu znajdują zatrudnienie, niemal zawsze na lepszych warunkach od pozostałych cudzoziemców. Kobiety w większości pracują jako pomoc domowa, zarabiając przeciętnie 6 do 8 dol. za godzinę.

Polacy nie są tak wyobcowani jak robotnicy z dalekich, egzotycznych krajów. Często pracują w firmach, których właściciele mówią po polsku. Izraelski pracodawca, który chce zatrudnić obcokrajowca, jest zobowiązany do uzyskania zgody na jego zatrudnieni. Musi on również wykazać, że nie ma obywatela Izraela, chętnego do objęcia oferowanego stanowiska. Na podstawie wydanej zgody, polski pracownik otrzymuje w Ambasadzie Izraela w Warszawie wizę pracowniczą. Po podjęciu obowiązków w firmie izraelskiej, obcokrajowiec posiada takie same prawa jak pracownik izraelski. Nie ma możliwości otrzymania wizy pracy na miejscu np. w trakcie pobytu turystycznego.

Restrykcyjna polityka dotycząca wydawania pozwoleń na pracę obcokrajowcom spowodowała, iż wiele izraelskich przedsiębiorstw, zwłaszcza z branży hi-tech, korzysta z outsourcingu lokując swoje projekty za granicą.

Informacje szczegółowe dostępne są w izraelskim Ministerstwie Gospodarki i Przemysłu (http://economy.gov.il/English/Pages/default.aspx​).

 

Uznawanie kwalifikacji

 

Izrael jest sygnatariuszem „Konwencji o uznaniu kwalifikacji związanych z uzyskaniem wyższego wykształcenia w regionie europejskim” tzw. Konwencji Lizbońskiej, przyjętej 11 kwietnia 1997 roku. Obejmuje ona kwestie uznawania dokumentów dających dostęp do szkolnictwa wyższego, uznawania dyplomów uzyskanych w ramach szkolnictwa wyższego oraz uznawania okresów studiów.

Zgodnie z izraelskim prawem pracodawca jest zobowiązany do potrącania od wynagrodzeń i odprowadzania podatku socjalnego (National Insurance, odpowiednik składki ZUS) i zdrowotnego (Health Insurance, odpowiednik składki NFZ). W przypadku samozatrudnienia zobowiązana jest do tego osoba prowadząca samodzielną działalność gospodarczą.

 

Wysokość składek płaconych przez pracodawców i pracowników (dane na styczeń 2016):

 

Od części wynagrodzenia do 60% średniej płacy (do 5,678 ILS)

Od części wynagrodzenia od 60% średniej płacy (5,678 ILS) do maksymalnego pułapu opodatkowania (43,240 ILS)

 

Praco-dawca

Praco-biorca

Ogółem

Praco-dawca

Praco-biorca

Ogółem

Podatek

socjalny

3,45%

0,40%

3,85%

7,50%

7,00%

14,50%

Podatek zdrowotny

-

3,10%

3,10%

-

5,00%

5,00%

Ogółem

3,45%

3,50%

6,95%

7,50%

12,00%

19,50%

 

Wysokość składek w przypadku samozatrudnienia: 

 

Od części wynagrodzenia do 60% średniej płacy (do 5,678 ILS)

Od części wynagrodzenia od 60% średniej płacy do maksymalnego pułapu opodatkowania (43,240 ILS)

Podatek

socjalny

6,72%

11,23%

Podatek zdrowotny

3,10%

5,00%

Ogółem

9,82%

16,23%

 

Źródła: MR

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Szkolenia BHP Wrocław

Przeprowadzenie w przedsiębiorstwie szkoleń BHP, zarówno dla pracowników nowych, jak i tych z dłu...
Polska - Łódź 2021-06-18 Dodał: Firma Alerta Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Szkolenia BHP Kraków

Na każdym pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i zgodnych z wszelki...
Polska - Łódź 2021-06-18 Dodał: Firma Alerta Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Szkolenia BHP Katowice

Każdy pracodawca, zgodnie z Kodeksem Pracy, jest zobowiązany do zorganizowania wstępnych i okreso...
Polska - Łódź 2021-06-18 Dodał: Firma Alerta Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert